Skip to content ↓

Meet our Governors

Please click on each image for details.

  • Andy Yule

    Chair of Governors. Appointed by Local Authority on 20.06.2017 for 4 years

    Andy Yule(4).JPG
    384
    Andy Yule
    Chair of Governors. Appointed by Local Authority on 20.06.2017 for 4 years
  • Sarah Mackintosh,

    Headteacher Headteacher , Co-Opted Governor, Appointed by the Governing Body, Associate Governor (Assistant HT)

    SLM 1.jpg
    1
    Sarah Mackintosh,
    Headteacher Headteacher , Co-Opted Governor, Appointed by the Governing Body, Associate Governor (Assistant HT)
  • Gemma Langdale

    Associate Governor (Deputy HT) Appointed on 07.12.2015

    rsz_1langdale.jpg
    11
    Gemma Langdale
    Associate Governor (Deputy HT) Appointed on 07.12.2015
  • Nina Booker

    Associate Governor (Assistant HT)

    Nina Booker(1).jpg
    387
    Nina Booker
    Associate Governor (Assistant HT)
  • Carey Ann Dodah

    Vice Chair of Governors. Appointed by the GB on 25.01.2017 Co-opted Governor

    Carey ann photo(1).JPG
    381
    Carey Ann Dodah
    Vice Chair of Governors. Appointed by the GB on 25.01.2017 Co-opted Governor
  • Gary Smallman

    Staff Governor. Appointed by the HT on 18.10.2017 for 4 years

    Photo.jpg
    380
    Gary Smallman
    Staff Governor. Appointed by the HT on 18.10.2017 for 4 years
  • Alex Carter

    Co-opted Governor. Re-appointed by the GB on 01.10.2018 for 4 years

    Alex carter.jpg
    8
    Alex Carter
    Co-opted Governor. Re-appointed by the GB on 01.10.2018 for 4 years
  • Amy Shevel

    Parent Governor. Appointed by Parent Election on 01.12.2017 for 4 years

    Amy Shevel(2).JPG
    379
    Amy Shevel
    Parent Governor. Appointed by Parent Election on 01.12.2017 for 4 years
  • Louise Lewis

    Parent Governor. Appointed by Parent Election on 01.11.2017 for 4 years

    Louise Lewis Photo.jpg
    382
    Louise Lewis
    Parent Governor. Appointed by Parent Election on 01.11.2017 for 4 years
  • Nick Gannon

    Co-opted Governor. Appointed by the GB on 01.01.2019 for 4 years

    Nick Gannon Photo.jpg
    385
    Nick Gannon
    Co-opted Governor. Appointed by the GB on 01.01.2019 for 4 years
  • Kate Hayes

    Co-Opted Governor appointed by Governing Body Headteacher , Co-Opted Governor, Appointed by the Governing Body

    Kate Hayes photo.jpg
    386
    Kate Hayes
    Co-Opted Governor appointed by Governing Body Headteacher , Co-Opted Governor, Appointed by the Governing Body